SELAM

SELAM

Selam.
Bıdığım… bu yazıyı ben sana yazdım. Allah(ﷻ)kendisine bir halife yaratmak murad etti. Bu sefer bizi vesile etti. Sana minik bir baş, bana okşayacak el; sana iki büzük dudak, bana teselli verecek omuz; sana iki minik ayak, bana peşinde koşturacak güç; sana iki üzüm göz, bana sevgiyle bakan bir kalp verdi Allah (ﷻ). Ve seninle hiç anlayamadığım annemi anlattı bana Allah(ﷻ). Anneliği tattırdı. Biraz ekşi hafif tuzlu ağızda erirken biraz acı ama yutarken hep tatlı taptatlı şerbetli künefeli bir şeymiş 🙂 Efendimin (ﷺ) “Evlat kokusu cennet kokusudur.” hadisince kokluyorum seni, battaniyeni, şapkanı… Tüm aşk şarkılarının muhatabı sen oluverdin birden, tüm şiirlerin, güzellemelerin. Benim güzelim, emanetim, biriciğim.
Doğumuna vesile olduğum birçok annenin “Allah(ﷻ) size de nasip etsin” duaları, gebeyken çalıştığım 9 ay boyunca “Allah(ﷻ) bir avazda kurtarsın” dualarıyla birleşti ve elhamdulillah geldin miniğim. Efendimizin(ﷺ) ümmetinin çokluğuyla övüneceği günde bir nefes daha olmaya geldin. 5 dakikada hazırlanan anneni 1 saatte evden zar zor çıkarmaya, geceleri saat başı uyanma mesailerini başlatmaya, gündüz bir kez kollarını açıp esneyerek gülümsemeye ve hepsini unutturmaya geldin. Unuttum ben de… Her gün değişen yüzünü ezberlemeye çalışırken, gece ha uyandın uyanacaksın diye hiç uyuyamazken, bir damla fazla doyman için evin içinde adeta semazen olurken, huzursuzluğunda tüm camları tek tek gezip hikayeler uydururken inan dünyanın en mutlu insanıyım. Nadiren beşiğinde uyurken yan odada seni özlüyorum, fotoğraflarına bakarken buluyorum kendimi. Çok seviyorum seni. Ve düşünüyorum. Hadisi şerifte “Allah(ﷻ), gökleri ve yeri yarattığı gün, yüz rahmet halketmiştir. Her bir rahmet göklerle yer arasını dolduracak enginliğe sahiptir. Bunlardan sadece bir rahmeti yeryüzüne indirmiştir. İşte anne yavrusuna bu sâyede şefkat gösterir.” buyuruluyor. Yeni idrak edebiliyorum, Rabbimiz bize böylesine merhametli, bizi çok seviyor. O zaman değişmeliyiz. Seyri sulük yapmalıyız. Kötüden iyiye, sertlikten halimliğe, kinden sevgiye, yeisten recaya, hasetten Allah(ﷻ) için sevmeye seyretmeliyiz.
Ve birbirimizi Allah(ﷻ) için sevmeliyiz. Efediler efendisinin(ﷺ) “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Size, yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir iş göstereyim mi? Aranızda selâmı yayın.”
sözüne kulak vermeliyiz. O vakit aşk ile bir dahi: Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir