Önce Ümmet’e

Önce Ümmet’e

Bir Ramazan ikindisi. Ezanın okunuşuyla küçük kardeşim ilk orucunu açmanın sevincini bekliyor, evde bir iftar telaşı. Şüphesiz Ankara’da dostlarla geçirdiğimiz Ramazanların, sahurların iftarların tadı damakta ayrı bir lezzet bırakırdı lakin her Ramazan “Şimdi bizimkilerle evde beraber iftar yapmak vardı, büyüklerle kuzenlerle coşku için oruç açmayı özledim” diye niyaz ederdim.
Bu Ramazan evimizdeyiz, ailemizle sevdiklerimizle iftar yapabiliyoruz hamdolsun.
Ailesiyle iftar yapamayanlar da var, Rabbim onların orucuna iftarına bin bereket, ihlas nasip etsin, yardımcısı olsun.
Bu Ramazan da ayrı bir özlem var içimde. Anneannemle, dedemle kurulan iftar sofralarını özlüyorum. Dedemin yavrusunun yorgunluğuna bakan merhametli bakışlarını ve anneannemin dualarını.
Anneannem duayla tamamlar hep kelamını. Dua onun sözlerinin mayasıdır. Halini sormaya ararım, yolları dualarla arşınlar. Sınav öncesi endişeyle yanan sesimi Rahman’a niyazıyla söndürür. “Önce Ümmet-i Muhammed’e sonra da benim yavrularıma Ya Rabbi...” diyerek dua eder anneannem. Her türlü ricasında bir adap gözetir. “Önce Ümmet-i Muhammed’e."
Her türlü ricadan bir yana ahlak umarım bu duadan. Rabbim'den böyle fedakar bir hal niyaz ederim.
Kalbime, ellerime ve bakışlarıma bir nizam oturtur bu dua: “Önce Ümmet’i Muhammed’e. ” Kainatta yerimi ve haddimi bildirir. Niyetimi şekillendirir, ruhuma seslenir; ne yaparsan yap,nasıl hareket edersen et, hangisini istersen iste: Önce Ümmete.

O (sav) öyle yaptı çünkü. Gönlünde, dualarında bizleri hiç unutmadı. Kainatı şereflendirirken de Refiki’l-A’lâ’ya giderken de bizleri andı. Namazlarında bizlere dua etti. Onunla beraberlere dosttu, ondan sonra geleceklere kardeşim diyerek açtı kalbini.
Veda hutbesinde:
“Ey İnsanlar! Sözlerimi iyi dinleyin, iyi muhakeme edin. Bütün ırklara mensup Müslümanların, Müslümanların kardeşi ol­duğunu bilin. Bütün müminler kardeştir. Kimseye, gönül rızası olmadıkça, kardeşi­nin malı helal değildir. Sakın haksızlık etmesin, hile yapmasın, haince davranma­sın.” buyurdu.

Duamız odur ki bizler de bir ömür hep O’nunla (sav) yaşayalım. O’nun (sav) terbiyesiyle terbiyelenip hikmetini yudumlayalım. O’nu (sav) ve O’nun her duasında korumaya çalıştığı ümmetini her amelimizde en önde tutalım, diğer alemde yanına varabilen, yüzü kızarmadan nur içinde selam edebilenlerden olalım.
Allah’ım önce kardeşlerimizi sonra da bizleri güzel eyle.
Cümleten Selamunaleyküm...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir