KİTAP KRİTİĞİ HAKKINDA

KİTAP KRİTİĞİ HAKKINDA

Dürüst olursam uzun bir süredir kitapları düzenli bir şekilde okuyamıyordum. Birkaç hafta önce ablam bana geldi ve bir kitap kritiği olacağını söyledi. Orada Kale’m topluluğundan tanıdığı bazı ablalar ve kardeşlerinin olacağını, beraber bu kitap kritiğinin yapılacağını söyledi. Ben de çok heyecanlandım. Hemen “İlmihal Yahut Arzuhal” kitabını alıp okudum. Sonra bu kitapla ilgili ne hissettiğimi düşünmeye başladım. Bence bu kitapta Mustafa Kutlu’nun kendisiyle, tanıdıklarıyla ve gözlemlediği kimselerle ilgili verdiği örnekler düşündürücü ve başlıktaki konuyla bağlantılıydı. Örneklerin yanında verdiği ayetler de örnekleri destekliyordu. Her başlığa göre kendi anlatım biçimi ile onu açıklıyordu.

Peki ya bu kitaptan öğrendiğim şeyler nelerdi?  Bunu da düşündüm ve evet, pek çok şey öğrenmiştim. (sayamayacağım kadar…) Tabii ki bunların hepsini anlatamam ama bütün öğrendiğim şeylerin İslam’a dayalı olduğunu söyleyebilirim. Zaten bu yazıyı okuyan herkes, okuduğum kitabın İslam’a dayalı olduğunu anlamıştır. Kısaca, ben bu kitaptan Müslümanların nasıl hareketler sergilemesi gerektiğini, nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu, Peygamber Efendimizi(sav)in yaptığı davranışların bize güzel örnek olduğunu anladım. Bu kitap, Mustafa Kutlu’nun yazdığı, din ile ilgili okuduğum ilk kitaptı ve çok hoşuma gitti. Artık böyle kitapları daha sık okuyacağım.

Gelelim kitap kritiğimizin nasıl geçtiğine… Yine dürüst olmam gerekirse, bu kritiğe girmeden önce çoğu arkadaşımın hissettiği gibi ben de utandım ve heyecanlandım. Kritiğe başladığımızda öncelikle kendimizi tanıttık ve kitapla ilgili düşüncelerimizi konuştuk. Başka insanların farklı düşünceleri beni etkiledi ve böylelikle kritik ilgimi daha fazla çekmeye başladı. Aralarda birbirimiz hakkında da konuştuk. (Sevdiğimiz şeyler, okuduğumuz kitaplar…)

Çok eğlenceli ve bilgi dolu bir kritik geçirdiğimizi düşünüyorum. Bir dahaki kritiği merakla ve heyecanla bekliyorum.

Mor Kasımpatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir