HAVF VE RECA ARASI; BİR YOLCULUK MAHLASI.

HAVF VE RECA ARASI; BİR YOLCULUK MAHLASI.

Yukarı baktı genç. O'nu görmek, hissetmek için.

Durdu.

Dedi ki: O, her yerde.

Ve dedi, Mü'min kulunun kalbinde.

Döndü hemen göğsüne tam kalbinin üstüne, ümitle...

Bekledi hissetmeyi iliklerinde.

Tam kalbinde...

Nerede?

Kırık bir kalple sordu genç kendine...

"Mü'min kul, nerede?" ki olsun kalbinde.

2018 Ağustos'ta kağıda damlayan bu sözler bugün yüreğinize dokunuyor belki... Belki kendinizi çok yerinde hissettiğiniz anlardasınız belki de tamamen kaybolmuş durumdasınız. Bir öyle, bir böyle...

"İnsan;

Havf ve Reca arası

Bir yolculuk mahlası."

Nisyan da diğer parçası. Unutuyoruz ey varlık alemi! Biz, unutuyoruz. Bu sebeple sürekli hatırlatıyor merhametli Rabbimiz.

"Kullarından tövbeyi kabul eden, kötülükleri affeden ve işlediklerinizi bilen O'dur." "... Gerçekten Allah, çok affeden, çok bağışlayandır." "Sizden, faziletli ve varlıklı olanlar, yakınlara, yoksullara ve Allah yolunda hicret edenlere vermekte eksiltme yapmasınlar, affetsinler ve hoş görsünler. Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir." " Bir hayrı açıklar ya da gizli tutarsanız veya bir kötülüğü bağışlarsanız, şüphesiz Allah, affedicidir, güç yetirendir."

Bilen bilir. Bilmeyene de bilmek nasip olur inşallah. Bizim Kale'm Topluluğu vesilesiyle hayatımıza dokunmuş bir siyer kahramanımız var. Yaşayan insan yansıtır ya halini. O da öyle, yansıttıkça bizlere de yaşatan biri.

Soru sormak için arayacağım fakat bir türlü nasip olmuyor. Ya utanıyorum ya geç kalıyorum. Ya da tüm cesaretimi toplayıp soruları içeren uzunca bir mesaj attıktan sonra aynı isimli sürücü kursu hocama mesaj attığımı öğreniyorum ama bir türlü ona ulaşamıyorum. Sonra onunla konuşmamızdan evvelki gece bir ses kaydı dinliyorum. Mestan'ın hikayesi... Bosnalı bir "Sarhoş"un Rasulullah 'ın (sav) aşkıyla nasıl mest olunur, haykırdığı hayat eseri. Dinliyorum, hem de ince ince inliyorum. Anlattıkça tartıyorum kendimi. Ben gece yatmadan evvel, gözümü kapatırken nelere dua ediyorum? Hayalimden neler geçiyor? Neyin rüyasını görmek istiyor, neyde huzur arıyorum? Rasulullah (sav) rüyama girsin derken inanıyor muyum? Gel derken hakikaten çağırıyor muyum kalpten? Fark ettim ki utanıyorum. Öyle yüzüm yok ki onu görmeye... Korkuyorum. İsteyemiyorum.

Vakit akşam vakti iftara 40-45 dakika var telefonum çaldı. Beklenen telefondaki muhterem insan sorduğum sorulardan sonra tebessüm edercesine neşeli bir sesle bana bir soru sordu. 'Sen de hissetmiyor musun? Sanki hadis ve siyer okuduğumuzda Ashab ve Resulullah (sav) ile bir aradaymışız gibi gelmiyor mu?' Biraz sakinlemiş olan hislerim bu soruyla birden uyandılar ve şunları söyledim. 'Hocam öyle bir şey ki, yüzüm yerlere giriyormuş gibi hissediyorum.'

Uzakta da olsa güzel insan, güzel insan... Yayıyor nurunu imanı hakkıyla taşıyan. Allah razı olsun. Cümlemize nasip eylesin.

Dedi ki. 'Hayır, sakın! Böyle düşünme. Şeytan vesvese veriyor. Rasulullah'ın (sav) yanına ne insanlar gittiler. Öyle ki yakasından tutup çeken ve boynunun kızarmasına sebep olan bedeviler vardı. Biz güzel olduğumuz için onların yanında değiliz. Güzel olmak için onların yanlarındayız. Beraber oldukça güzellik kazanacağız.'

Beraber oldukça güzellik kazanacağız... Salih insanlarla, Salih yüreklerle, Salih dualar vesilesiyle. Uyan ey müslüman! Sen müslümansın. Sen seni yaratanın himayesi altındasın.

Her şey zıddıyla bilinir ya,

Sana da öyle büyük acizlik vermiş ki Yüce Mevla,

Bilesin; anlayasın; O'nun azametini, kudretini, doyasıya!

İnşallah.

Daima.

Satırlara son verirken Allah'ın izniyle, doyasıya tebessüm ediyorum. Sanki sizleri seyrediyorum. Dost özlemim, hasretim yatışıyor biraz olsun. Allah'ın selamı hepimizin üzerine olsun. Allah'a emanet olunuz.

Ayetler sırası ile: Şura Suresi 25. Ayet-i Kerime, Mücadele Suresi 2. Ayet-i Kerime, Nur Suresi 22. Ayet-i Kerime, Nisa Suresi 149. Ayet-i Kerime.

Mutfaktaki bir arkadaşımdan rica edeceğim Mestan'ın hikayesinin ses kaydını inşallah Kale'm Topluluğu üzerinden de paylaşacağız. Güzel insanın söylediği sözler bilmanadır. Hatırlayabildiğim şekliyle aktarabildim.

Allah istifademizi her daim bol eylesin ey güzel dost.. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir