ASLINDA BEN

ASLINDA BEN

Derinliklerinizdeki sizle tanıştınız mı? Ben tanıştım. Nasıl mı?

Geçtiğimiz Mayıs ayında Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi’nde çalıştım. Pandemi boyunca elektif(acil tedavi gerektirmeyen) hastaların hiçbiri servislere alınmadığı için tüm servisler kapasitesinin yaklaşık beşte biri kadar yoğunlukta çalıştı. Bizse… Doğan çocuğa gelme diyemezin ya… Hasta sayımız hiç azalmadı. Buna rağmen bakanlığın talimatıyla esnek mesai ile çalıştık. Bu da geçen nöbetlerin yoğunluğunu öncekilere göre fazlaca artırdı. Nöbette bir saat uykuyu yanımıza kar saydık. Beyin fonksiyonlarımızı yitirdikten birkaç saat sonra fiziksel fonksiyonlarımızı da yitirdiğimizde uyuma kararı veriyorduk. Ertesi gün nöbet teslim saatinden en az iki saat sonra ancak işlerimizi bitirip çıkabiliyorduk. Eve geldiğimizde zaruri ihtiyaçlar haricinde ertesi günün sabahına kadar uyuyorduk. Gel gelelim bu yoğunluk içerisinde kulluk vazifemize. Farz ibadetlerden yükümlü olduğumuz gibi insan kalbini kırmamak, yanlış anlaşılacak sözler sarf etmemek, işlerini muntazam yapmak, bir sonraki gün nöbetçi olan arkadaşına iş bırakmamaktan da sorumluyduk. O vakte kadar nefsinizi ne kadar terbiye etmişseniz o kadarını yapabilirsiniz. Düşünmeye vaktiniz olmadığı için alıştığınız şeyi yapıyorsunuz. Bir nevi kendinizle yüzleşiyorsunuz.

Peki bu ben, doğru ben miydi? Her ne şartta olursa olsun Allah’ın istediğini tercih edebiliyor muydu? Gecenin bir yarısı, daha kucağına yeni aldığı yavrusunu ateşi olduğu için, hiç yanına giremeyeceği bir servise bırakmak zorunda kalan annenin gözyaşlarını anlayabiliyor muydu? Sağlıklı doğan yavrusunu besledikten sonra yatakta kımıldamaz bir halde bulan annenin, çocuğunun nasıl halde olduğunu sormak için aynı gün 15-20 kez aramasını anlayıp, ona gerekli özeni gösterebiliyor muydu? Sahip olmam gereken yeti çok fazlaydı. Hepsine ne kadar erişebiliyordum? Allah razı oluyor muydu? Çevremdeki insanların kötü huylarından etkileniyor muydum?

İnşallah Rabbim razı olmuştur nöbetlerimden. İnşallah kimsenin gönlü kırılmamıştır. Zorlu süreçlerimde Allah’ın razı olduğunu seçebilmem için sizlerden dua beklerim…

Menekşe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir